Jak kupić samochód, żeby nie żałować?

Jak kupić samochód żeby nie żałować

Kupno samochodu nie jest sprawą łatwą – wie o tym każdy, kto choć raz musiał tego doświadczyć. Brak obycia w rynku motoryzacyjnym, rozeznania w takich parametrach jak przebieg, pojemność silnika, rok produkcji tylko potęgują poczucie zagubienia. Jak wybrać mądrze, spośród tylu ofert?

Kupno samochodu używanego – od czego zacząć

Tak na dobrą sprawę warto stosować kilka zasad, które nie wymagają zdobywania ogromnej wiedzy na temat samochodów. Jedną z pierwszych jest ta, która mówi, aby określić, z jakiego góry samochodu szukamy. Czy ma być to pojazd dla całej rodziny, czy jedynie na wypady na zakupy lub za miasto? Dzięki temu wyeliminujemy z naszej listy samochody, które nie pasują do naszych potrzeb, trudniej więc będzie nas namówić na „kuszące” okazje, które tak naprawdę nie są nam potrzebne.

Gdzie szukać ofert samochodów używanych

Zakładamy, że samochód ma być używany. Jego poszukiwania najlepiej rozpocząć od internetu. Portale ogłoszeniowe są pełne ofert, które mogą nam się spodobać. Wybierajmy te, które mają nie tylko atrakcyjny opis, ale również zdjęcia. Spiszmy najważniejsze pytania, na które odpowiedzi nie znaleźliśmy w ogłoszeniu, a które mogą nam wiele rozjaśnić. Spytajmy też o ubezpieczenie samochodu, w tym AC – być może jest na tyle atrakcyjne, że nie będziemy musieli go zmieniać. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i wyeliminujemy oferty, które nie spełniają naszych kryteriów.

Nie kupuj kota w worku

Kiedy przyjdzie czas na oglądanie samochodu, możemy poczuć się zakłopotani. Jeśli nie znamy się zbytnio na rzeczy, zawsze możemy poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego i pojechać razem z nim. Poczujemy się pewniej, a dana osoba z pewnością zadba o to, abyśmy nie kupowali przysłowiowego „kota w worku”. Upatrzonym autem warto się przejechać, najlepiej po trasie mniej uczęszczanej, aby sprawdzić możliwości pojazdu. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy jazda nim nam odpowiada, siedzenia są wygodne, a przy okazji czy nic nie stuka.

Negocjacje przy zakupie samochodu używanego

Jeśli będziemy zdecydowani na kupno, warto negocjować cenę. Jeśli sprzedawca będzie równie zainteresowany udaną transakcją, z pewnością obniży cenę o kilkaset złotych, dzięki czemu obie strony będą zadowolone. Na koniec warto pamiętać o sporządzeniu szczegółowej umowy sprzedaży. Nam, nabywcom będzie ona potrzebna przy wyborze ubezpieczenia OC samochodu oraz w Wydziale Komunikacji, gdzie będziemy musieli wystąpić o zmianę dowodu i tablic rejestracyjnych. Potem pozostaje już tylko przyjemność z jazdy, byle bezpiecznej, bezwypadkowej.

Autokomis – sposób na „nowe” auto

Autokomisy zazwyczaj posiadają swoją stronę internetową, co pozwala na wstępne zapoznanie się z dostępnymi modelami i śledzenie na bieżąco ich asortymentu.
Autokomisy są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla chcących sprzedać samochód, jak i dla tych, którzy chcą zakupić nowe auto. Ułatwiają skuteczną prezentację danego ogłoszenia motoryzacyjnego, które można na bieżąco aktualizować. Daje to pewność, że zainteresowani ofertą trafią na ogłoszenie, które ich interesuje.

Autokomisy korzystają z ofert auto salonów oraz autogiełd zarówno z kraju, jak i zagranicy, co znacznie usprawnia cały proces poszukiwań tego idealnego. Przeglądanie ofert za pomocą Internetu jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, umożliwiającym regularne przeglądanie ogłoszeń autokomisu, aż do ostatecznego znalezienia takiego, jakie nas interesuje i spełnia nasze wszelkie wymagania.

Autokomisy prezentują bowiem codziennie najnowsze propozycje sprzedaży używanych samochodów, a samo poruszanie się po takich serwisach jest zabiegiem całkowicie niewymagającym i niezobowiązującym. Przy odrobinie szczęścia i stosunkowej regularności przeglądania ofert można natknąć się na naprawdę korzystne okazje kupna, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stanu technicznego pojazdu. Z reguły na stronach autokomisów istnieje możliwość podania szczegółowych kryteriów wyszukiwania, co jeszcze bardziej zwiększa szansę na znalezienie używanego auta swoich marzeń.

Skorzystanie z usług autokomisu wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż samochody z salonów samochodowych są bardzo drogie, jednak w czasie użytkowania bardzo szybko tracą na swojej wartości rynkowej, co w zasadzie tak naprawdę w wielu przypadkach wcale nie wpływa na ich pogorszenie się ich stanu technicznego. W autokomisach znajdziemy bogatą ofertę samochodów prawie nowych, ale już w innej znacznie niższej cenie, dlatego warto z nich korzystać. Nie wszyscy odczuwają bowiem potrzebę, żeby koniecznie mieć samochód „zdjęty z igły”. Dla przeciętnego człowieka służy on poruszaniu się i stanowi po prostu sposób na wygodne przemieszczanie się.

Natomiast, jeśli ktoś chce sprzedać swoje auto, autokomis stwarza ku temu większe możliwości. Zazwyczaj korzystając z pomocy autokomisu, wystarczy wypełnić odpowiedni, dostępny na stronie internetowej formularz, a oferta sprzedaży będzie widzialna dla internatów. Takie czynności zazwyczaj są całkowicie bezpłatne. Warto w opisie umieścić jak najwięcej istotnych informacji na temat samochodu. Oprócz podstawowych danych typu rok produkcji przebieg czy moc uzupełnić o dane odnośnie wyposażenia dodatkowego jak ABS, opony, nagłośnienie, moc silnika czy dokonanych wymianach lub naprawach, które podnoszą wartość auta. Korzystanie z usług autokomisów zwiększa znacznie możliwości dotarcia do klienta, który będzie zainteresowany kupnem i spełni jednocześnie rolę reklamy.

Jak przyszykować auto do sprzedaży
Poradniki dla zmotoryzowanych

Jak sprzedać auto, żeby nie stracić?

Sprzedaż auta wiąże się często z niekorzystną dla właściciela transakcją. Nabywcy, zwłaszcza mając przed sobą amatora w dziedzinie motoryzacji, czasem poszukują przesadzonych i nieistniejących wad, aby zapłacić za pojazd niższą cenę. Przed procesem sprzedaży, należy rzetelnie ocenić wartość auta. Kupno nowego samochodu to wielka frajda szczególnie dla płci męskiej. Jeśli do tego posiadamy jeszcze odpowiedni […]

Read More
Kupno samochodu - jak negocjować cenę
Poradniki dla zmotoryzowanych

Kupno samochodu – jak negocjować cenę?

Negocjowanie ceny samochodu zasadniczo nie odbiega od standardów innych negocjacji handlowych. Najważniejszą rzeczą przy tego typu negocjacjach jest to, czy sprzedajemy, czy kupujemy samochód. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Jak negocjować cenę samochodu?” z punktu widzenia osoby kupującej. Odpowiednio się przygotuj Podstawową rzeczą, gdy chodzi o kupno samochodu, jest staranne przygotowanie. Przed […]

Read More
Akumulatory samochodowe - zakup i eksploatacja
Poradniki dla zmotoryzowanych

Akumulatory samochodowe – zakup i eksploatacja

Co należy zrobić w sytuacji gdy akumulator jest niedoładowany? Powinniśmy najszybciej, jak to jest możliwe podłączyć pod prostownik, ponieważ obniżone napięcie będzie sprzyjać trwałemu zasiarczaniu. Jak powinniśmy się do tego „zabrać”? Poprawne ładowanie akumulatora Po pierwsze, do ładowania najlepiej będzie wymontować akumulator z samochodu, ponieważ intensywnie gazujący elektrolit może niestety pryskać na części nadwozia, a […]

Read More