Jak dbać o samochód zimą – wizyta w warsztacie przed sezonem zimowym

jak zadbać o samochód zimą

Zima to wyjątkowo trudny czas dla naszych samochodów. Temperatury spadają poniżej zera, drogi stają się śliskie, a śnieg i lód mogą powodować poważne problemy. Jak przygotować się na ten trudny okres i co zrobić, aby nasz samochód przetrwał zimę bez szwanku? Kluczowe jest wykonanie kilku czynności zapobiegawczych jeszcze przed nadejściem zimy.

Diagnoza stanu technicznego

Pierwszym krokiem powinno być wykonanie pełnej diagnozy stanu technicznego naszego samochodu. Zdecydowanie warto to zrobić w profesjonalnym warsztacie, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i wiedzą. Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – szczególnie podczas jazdy zimą, kiedy warunki na drodze są trudniejsze.

Części wymienne i płyny eksploatacyjne

Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie części eksploatacyjne i płyny, które mogą wymagać wymiany. W szczególności, olej silnikowy i płyn chłodniczy powinny być dostosowane do warunków zimowych, a akumulator musi być w pełni naładowany i sprawny. Warto też sprawdzić stan wycieraczek – zimą są one szczególnie narażone na zużycie. Jeśli są stare i nie radzą sobie z oczyszczaniem szyby, powinniśmy je wymienić.

Ogumienie

Zimą na drogach panują trudne warunki, dlatego istotne jest, aby nasz samochód był wyposażony w odpowiednie opony. Pamiętajmy, że opony zimowe mają inny rodzaj bieżnika, który zapewnia lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Dlatego też, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy wymienić opony letnie na zimowe.

Wymiana filtrów

Zima to również czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o wymianie filtrów. Filtr powietrza zapewnia prawidłową pracę silnika, a filtr kabinowy chroni przed zanieczyszczeniami dostającymi się do wnętrza samochodu. Warto zwrócić uwagę na stan tych elementów i wymienić je, jeśli jest to konieczne.

Wizyta w warsztacie – lista kontrolna

Lista kontrolna, której powinniście używać podczas wizyty w warsztacie przed sezonem zimowym:

  • Pełna diagnoza stanu technicznego samochodu
  • Kontrola i ewentualna wymiana oleju silnikowego i płynu chłodniczego
  • Sprawdzenie stanu akumulatora
  • Kontrola i ewentualna wymiana wycieraczek
  • Wymiana opon na zimowe
  • Kontrola i ewentualna wymiana filtrów powietrza i kabinowego

Zabezpieczenie samochodu przed działaniem soli

Zima to czas, gdy na naszych drogach pojawia się dużo soli, używanej do zwalczania oblodzenia. Podczas jazdy, sole drogowe rozpryskują się na nadwoziu i podwoziu samochodu, przyczyniając się do korozji. Zabezpieczenie samochodu przed działaniem soli jest więc niezmiernie ważne, by przedłużyć żywotność naszego pojazdu.

Zabezpieczanie samochodu przed solą drogową polega na stworzeniu bariery pomiędzy metalowymi elementami pojazdu a agresywnym środowiskiem zewnętrznym. Istnieje kilka metod, które pozwalają na skuteczne ochronienie samochodu.

Czyszczenie i konserwacja nadwozia
Pierwszym etapem powinno być dokładne umycie samochodu, w tym także podwozia, gdzie sole drogowe mogą się najłatwiej gromadzić. Przy czyszczeniu podwozia warto skorzystać z profesjonalnych myjni, które dysponują odpowiednimi narzędziami do dokładnego czyszczenia tych trudno dostępnych miejsc.

Następnie, samochód powinien być poddany procesowi konserwacji. Konserwacja to proces, który polega na naniesieniu na powierzchnię samochodu specjalistycznego preparatu, który tworzy ochronną warstwę. Ta warstwa chroni metal przed działaniem wody i soli, zapobiegając korozji.

Antykorozyjne zabezpieczenie podwozia
Podwozie samochodu jest najbardziej narażone na działanie soli drogowej, dlatego szczególnie ważne jest jego zabezpieczenie. Profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia polega na naniesieniu specjalistycznego środka, który tworzy trwałą, odporne na uszkodzenia powłokę. Jest ona w stanie wytrzymać cały sezon zimowy, chroniąc podwozie przed agresywnymi skutkami soli.

Zabezpieczenie powłoką ceramiczną
Bardzo skuteczną formą ochrony przed solą drogową jest także zabezpieczenie samochodu powłoką ceramiczną. Powłoka ceramiczna tworzy na powierzchni karoserii niezwykle twardą i trwałą warstwę ochronną, która skutecznie odpiera wodę, sól oraz inne zanieczyszczenia. Co więcej, poprawia ona także wygląd samochodu, nadając mu głęboki, lustrzany połysk.

Wszystkie te działania mają na celu zminimalizowanie ryzyka korozji i przedłużenie życia naszego samochodu. Zabezpieczanie samochodu przed solą drogową to inwestycja, która zwraca się nie tylko poprzez zwiększenie żywotności pojazdu, ale także poprzez utrzymanie jego wartości rynkowej. Pamiętajmy, że korodujący samochód traci na wartości szybciej, niż ten utrzymany w dobrym stanie. Dlatego warto zainwestować w zabezpieczenie samochodu przed solą, zanim nadejdzie zima.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy to inwestycja, która zwraca się nie tylko w zwiększonym bezpieczeństwie, ale także w oszczędnościach. Samochód, który jest prawidłowo przygotowany do zimy, zużywa mniej paliwa, rzadziej ulega awariom, a także zachowuje swoją wartość na dłużej. Dlatego też, nie odkładajcie wizyty w warsztacie na ostatnią chwilę. Lepiej zrobić to z wyprzedzeniem, zanim przyjdzie prawdziwa zima. Bezpiecznej jazdy!

Jak przyszykować auto do sprzedaży
Poradniki dla zmotoryzowanych

Jak sprzedać auto, żeby nie stracić?

Sprzedaż auta wiąże się często z niekorzystną dla właściciela transakcją. Nabywcy, zwłaszcza mając przed sobą amatora w dziedzinie motoryzacji, czasem poszukują przesadzonych i nieistniejących wad, aby zapłacić za pojazd niższą cenę. Przed procesem sprzedaży, należy rzetelnie ocenić wartość auta. Kupno nowego samochodu to wielka frajda szczególnie dla płci męskiej. Jeśli do tego posiadamy jeszcze odpowiedni […]

Read More
Kupno samochodu - jak negocjować cenę
Poradniki dla zmotoryzowanych

Kupno samochodu – jak negocjować cenę?

Negocjowanie ceny samochodu zasadniczo nie odbiega od standardów innych negocjacji handlowych. Najważniejszą rzeczą przy tego typu negocjacjach jest to, czy sprzedajemy, czy kupujemy samochód. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Jak negocjować cenę samochodu?” z punktu widzenia osoby kupującej. Odpowiednio się przygotuj Podstawową rzeczą, gdy chodzi o kupno samochodu, jest staranne przygotowanie. Przed […]

Read More
Jak kupić samochód żeby nie żałować
Poradniki dla zmotoryzowanych

Jak kupić samochód, żeby nie żałować?

Kupno samochodu nie jest sprawą łatwą – wie o tym każdy, kto choć raz musiał tego doświadczyć. Brak obycia w rynku motoryzacyjnym, rozeznania w takich parametrach jak przebieg, pojemność silnika, rok produkcji tylko potęgują poczucie zagubienia. Jak wybrać mądrze, spośród tylu ofert? Kupno samochodu używanego – od czego zacząć Tak na dobrą sprawę warto stosować […]

Read More