Dobór felg do samochodu i opon – na co zwrócić uwagę i dlaczego

dobór felg samochodowych do opon i samochodu

Wybór odpowiednich felg i opon do samochodu jest niezwykle istotny. Musisz zwracać uwagę na różne parametry, aby upewnić się, że wszystko będzie pasować i funkcjonować poprawnie. Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Rozmiar: Felgi i opony muszą pasować do twojego samochodu pod względem rozmiaru. Sprawdź instrukcję obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, jakie rozmiary są zalecane przez producenta.

ET (Offset): ET to skrót od „Einpresstiefe”, co po niemiecku oznacza „głębokość wpustu”. W praktyce jest to wartość określająca odległość środka felgi od powierzchni montażowej. Wartość ET ma wpływ na to, jak daleko felga „wystaje” poza karoserię. Wartość ta powinna być zgodna z zaleceniami producenta samochodu.

Średnica otworu centralnego (Center Bore): Jest to średnica otworu w środku felgi, przez który przechodzi piasta koła. Musi ona pasować do piasty w samochodzie.

Rozstaw śrub (PCD – Pitch Circle Diameter): Jest to rozstaw śrub, czyli odległość między śrubami mocującymi felgę. Musi on być zgodny z rozstawem śrub w samochodzie.

Materiał: Felgi mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal czy aluminium. Stalowe są zwykle cięższe, ale bardziej wytrzymałe, podczas gdy aluminiowe są lżejsze, ale mogą być mniej odporne na uszkodzenia.

Wzór opon: Musisz także zwrócić uwagę na rodzaj opony – letniej, zimowej czy całorocznej, a także na bieżnik – czy jest to bieżnik sportowy, terenowy, czy ekonomiczny.

Czym grozi wybór złej średnicy felgi lub złego ET?

Wybór felgi o złej średnicy lub nieodpowiednim ET (głębokość wpustu) może prowadzić do wielu problemów z bezpieczeństwem i wydajnością pojazdu.

Zła średnica felgi:

Bezpieczeństwo: Felga o nieprawidłowej średnicy może nie pasować do układu hamulcowego samochodu, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia wydajności hamowania lub całkowitego zablokowania systemu hamulcowego.

Komfort jazdy i zużycie opon: Jeśli średnica felgi jest zbyt duża, opony mają mniej „pracy” przy amortyzacji nierówności, co może prowadzić do twardszej jazdy. Może to również prowadzić do szybszego zużycia opon.

Wygląd: Zbyt małe felgi mogą sprawić, że samochód wygląda nieproporcjonalnie i nieestetycznie.

Złe ET (głębokość wpustu):

Stabilność i sterowność: Zbyt duże lub zbyt małe ET może zmienić geometrię zawieszenia, co może prowadzić do pogorszenia stabilności samochodu i sprawić, że stanie się on trudniejszy do sterowania.

Zużycie opon i zawieszenia: Nieprawidłowe ET może prowadzić do nierównomiernego zużycia opon, a także do nadmiernego obciążenia niektórych części zawieszenia, co przyspiesza ich zużycie.

Kolizja z błotnikiem lub zawieszeniem: Felga z nieodpowiednim ET może „wystawać” poza błotnik lub, przeciwnie, być zbyt blisko zawieszenia, co może prowadzić do tarcia i potencjalnych uszkodzeń.

Skąd wziąć informacje, jakie felgi pasują do naszego samochodu?

Informacje o tym, jakie felgi pasują do twojego samochodu, można znaleźć w kilku różnych źródłach. Oto niektóre z nich:

Instrukcja obsługi samochodu: Niezawodnym i dokładnym źródłem informacji jest instrukcja obsługi twojego samochodu. Producent podaje w niej szczegółowe specyfikacje, w tym zalecane rozmiary i typy felg. Możesz znaleźć informacje o rozmiarze felgi, szerokości i profilu opony, a także wartości ET.

Serwis samochodowy: Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalnym mechanikiem lub serwisem opon i felg. Mają oni dostęp do szczegółowych baz danych i mogą pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Internetowe kalkulatory i konfiguratory felg: Dostępne online narzędzia mogą pomóc Ci określić, które felgi będą pasować do twojego samochodu. Wprowadzasz dane dotyczące twojego pojazdu (marka, model, rok produkcji itd.), a kalkulator poda Ci listę pasujących felg. Przykłady takich narzędzi to konfiguratory na stronach sprzedawców opon i felg.

Fora internetowe i grupy motoryzacyjne: Na forach internetowych i w grupach motoryzacyjnych na portalach społecznościowych możesz znaleźć wiele praktycznych porad od innych kierowców. Można tam zadać pytania i podzielić się doświadczeniami. Pamiętaj jednak, że informacje znalezione na forach są zwykle subiektywne i mogą nie zawsze być dokładne.

Sprzedawcy opon i felg: Sklepy specjalizujące się w sprzedaży opon i felg często oferują porady dotyczące wyboru odpowiednich felg. Mają oni dostęp do informacji o wielu różnych modelach samochodów i mogą pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

Jak sprawdzić przed zakupem jak będą wyglądały?

Dzięki technologii można skorzystać z wirtualnych konfiguratorów dostępnych na stronach sprzedawców felg i opon. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak dane felgi będą wyglądać na naszym samochodzie przed zakupem. Wystarczy wprowadzić markę, model i rok produkcji swojego samochodu, a następnie wybrać interesujące Cię felgi. Wirtualny konfigurator pokaże Ci, jak będą wyglądały na Twoim samochodzie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że właściwy wybór felg jest kluczowy dla bezpieczeństwa, wydajności i wyglądu Twojego samochodu. Zawsze staraj się zbierać informacje z jak najbardziej wiarygodnych źródeł i w razie wątpliwości skonsultuj się z ekspertem.

Jak przyszykować auto do sprzedaży
Poradniki dla zmotoryzowanych

Jak sprzedać auto, żeby nie stracić?

Sprzedaż auta wiąże się często z niekorzystną dla właściciela transakcją. Nabywcy, zwłaszcza mając przed sobą amatora w dziedzinie motoryzacji, czasem poszukują przesadzonych i nieistniejących wad, aby zapłacić za pojazd niższą cenę. Przed procesem sprzedaży, należy rzetelnie ocenić wartość auta. Kupno nowego samochodu to wielka frajda szczególnie dla płci męskiej. Jeśli do tego posiadamy jeszcze odpowiedni […]

Read More
Kupno samochodu - jak negocjować cenę
Poradniki dla zmotoryzowanych

Kupno samochodu – jak negocjować cenę?

Negocjowanie ceny samochodu zasadniczo nie odbiega od standardów innych negocjacji handlowych. Najważniejszą rzeczą przy tego typu negocjacjach jest to, czy sprzedajemy, czy kupujemy samochód. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Jak negocjować cenę samochodu?” z punktu widzenia osoby kupującej. Odpowiednio się przygotuj Podstawową rzeczą, gdy chodzi o kupno samochodu, jest staranne przygotowanie. Przed […]

Read More
Jak kupić samochód żeby nie żałować
Poradniki dla zmotoryzowanych

Jak kupić samochód, żeby nie żałować?

Kupno samochodu nie jest sprawą łatwą – wie o tym każdy, kto choć raz musiał tego doświadczyć. Brak obycia w rynku motoryzacyjnym, rozeznania w takich parametrach jak przebieg, pojemność silnika, rok produkcji tylko potęgują poczucie zagubienia. Jak wybrać mądrze, spośród tylu ofert? Kupno samochodu używanego – od czego zacząć Tak na dobrą sprawę warto stosować […]

Read More